Jet Set Willy

Jet Set Willy

Jet Set Willy je legendární počítačová hra z roku 1984, původně určená pro počítače ZX Spektrum. Díky jejímu velkému úspěchu byla konvertována na většinu tehdejších domácích počítačů jako byly Atari, Commodore nebo Amstrad. Hru tehdy napsal 13tiletý Matthew Smith a vydala společnost Software Projects. Klasická skákací plošinovka je pokračováním hry Manic Miner (1983), se kterou společně daly základ populárnímu žánru označovaného jako Miner Willy Series.

Legenda

Willy získal velké bohatství z předchozícho dobrodružství v Manic Miner a zakoupil si obrovský zámek po zmizelém vynálezci, ve kterém uspořádal ihned velkolepou párty. Velmi unavený se poté odebíra do ložnice, ale cestu mu zastoupí jeho hospodyně Maria s příkazem, dokud neuklidí nebude vpuštěn. Vydává se tedy na průzkum zámku, jehož velkou část ještě ani nestihl probádat. Zámek se ovšem zdá býti plný podivných stvoření, které tu nejspíše zůstali po experimentech předešlého majitele.

Ovládání hry

Hra má velmi jednoduché ovládání, pouze pomocí tří pohybů: doleva, doprava a skok. Dále může Willy chodit do schodů nebo se přenášet místnostmi na houpacích lanech. Samotná hra obsahuje 60 obrazovek pokojů (na tehdejší dobu impozantně velké číslo), které obsahují všemožné kreaturky a sbíratelné předměty.

Bugy

V původním vydání hra obsahovala několik programových chyb, které znemožňovaly její dokončení. Nejznámější chyba byla pojmenéván dle místonsti, ve které se vyskytovala, Attic bug. Později byly chyby odstraněny.

Atari verze

Verzi pro počítače Atari vydala společnost Tynesoft v roce 1987 a je to vlastně jediná verze, kterou jsem hrál. Stejně jako u původní verze pro ZX Spektrum obsahovala bugy znemožňující dohrání hry, ty ovšem nebyly opraveny. Díky tomu a také díky odlišnému grafickému zpracování byla tato verze označováná za nejhorší z vydaných. Nicméně hra ve verzi pro Atari obsahovala jedno velké pozitivum, kterým byla hudba od jednoho z nejlepších skladatelů herní muziky, Roba Hubbarda.

Ilustrační video s hudbou od Roba Hubbarda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *