Vlastní FTP s modemem Asus AM 200G

asus-am200g

ADSL 2/2+ modem Asus AM 200G je víceúčelové zařízení, se kterým se můžete připojit přes ADSL k internetu, volat přes Voip anebo si bezdrátově zasíťovat domácnost. Jednou z věcí, která je ovšem málo známá, je možnost si vytvořit vlastní FTP server. K tomu budeme potřebovat USB flasdisk nebo externí harddisk. Dále je také vhodná pevná IP adresa, ale tu většinou máte přidělenu od svého ADSL poskytovatele.

Jak zprovoznit FTP

1. Na zadním panelu modemu je zdířka pro USB konektor označená popiskem USB HOST. Do té připojíme USB flashdisk nebo externí HD.

Asus AM 200G USB konektor

2. Vstoupíme do rozhraní modemu

 • Do adresního řádku v prohlížeči zadáme adresu modemu – http://192.168.1.1/
 • Jméno: admin
 • Heslo: admin
 • V levém menu vybereme USB Host -> Mass Storage a zde povolíme Samba Server, FTP server i anonymy

Asus AM 200G nastavení USB host

 • Dále v menu zvolíme Management -> Access Control -> Services a povolíme FTP v kolonce WAN (povolení k přístupu na prostor z vnější sítě)

Asus AM 200G povolení FTP z vnější sítě

 • Nakonec nastavení v modemu uložíme pomocí položky Reboot Router.

3. Dále nastavíme přístup k FTP např. přes Total Commander, abychom se na FTP dostali z jiného počítače a mohli si z FTP stahovat nebo nahrávat na něj soubory. Spustíme Total Commander -> Síť -> FTP – připojit se -> Nové připojení a zadáme tyto parametry:

 • Relace: zvolte si název dle Vás, např. Asus FTP
 • Hostitel: vašeIPadresa:21 (port 21 je určený pro FTP)
 • Jméno uživatele: usbwrite
 • Heslo: usbwrite
 • Zatrhnout Použít pasivní režim přenosu

FTP USB Asus AM 200G

4. Přísup přes prohlížeč: ftp://vaseIPadresa/usb_1/

Zabezpečení

Doporučuji rozmyslet si komu budete dávat přístup k Vašemu FTP, rozhodně nebude vhodné ho dávat na warez fóra atd. Také doporučuji v rozhraní modemu v menu Management -> Access Control -> Passwords změnit heslo „usbwrite“, které je u všech modelů modemu předkonfigurované, na nějaké jiné.

7 thoughts on “Vlastní FTP s modemem Asus AM 200G

 1. Hoj,super,šlape to.A náhodou jak na s nastavení Virtual Servers.
  Jak to nstavit,abych byl aktiv na torrentech.

 2. Já jsem včera dostal krabici s tímhle modemem od Volného, síť nastavená, wifi parádně šlape po celém domě. Možnost ftp serveru mě dost zaujala. Vše funguje jen se mi webové rozhraní nezobrazí správně pod Chromem (v IE o.k) a českou diakritiku v názvech souborů na ftp taky am200g pošramotí.

  Co jsem se chtěl zeptat, zkoušel někdo zapojit do tohoto routeru větší externí disk? Byl u mě náhodou kamarád s 350 Gb ext. diskem a na ten jsme se přes total comander nedostali. Možná je to tím, že router neutáhne napájení i disku (kamarád má 2,5″) Pokud tam strčím svojí obyč flasku (8Gb) tak vše o.k. Nezkoušel jste to někdo se externím diskem o standard velikosti? Popř. jaké máte zkušenosti? Díky Kuba

 3. Nemáte někdo prosím tušení, proč nemohu přistoupit z wan (respektive neprihlasim se, prihl.dialog naskoci) jako admin? support a user funguje bez problemu i se změněným heslem. Admin jen z lokálu. Z logu nic nevyčtu. Dále mi tam chybí nějaký logout, tak jestli tam náhodou nevisí někde právě ten admin.

 4. skvělé, šlape to, zajímalo by mne, jestli jde nějak šikovně nastavit třeba abych na adrese mojeip:21/localhost/ měl svůj localhost, který by tak byl veřejně přístupný, jako je tomu i zapojeného extreního disku? Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *